A fúrott kutak remek alternatívát jelentenek a közműhálózattal szemben, hiszen lényegében ingyen juthatunk vízhez, melyet aztán igényeinek megfelelően hasznosítani tudunk az öntözéstől kezdve, a mosáson át akár az elfogyasztásig. Előfordulhat azonban olyan szituáció is, amikor valamilyen oknál fogva nincs víz a kútban, vagy nem tudjuk azt kiaknázni. A következő sorokban ezzel a problémakörrel fogunk foglalkozni és megoldásokat keresni.
A kutak kiszáradása
A kutak kiszáradása sajnos nem ritka jelenség, azonban a víz eltűnése sok dologtól függ, úgy mint a kút típusa, mélysége, a talajszerkezet adottságai és természetesen a rétegvíz mennyisége, felszíni vizek jelenléte, valamint a kiaknázás módja és gyorsasága. Ma már a fúrott kutaké a főszerep, azonban még így is sok helyen találhatunk, gyakran engedély nélkül üzemeltetett, ásott kutakat. Ezek sokszor csak a legfelső vízadó réteget érik el, ráadásul öntözésen kívül másra nem is alkalmasak. Aszályos időben csak korlátozottan, vagy sokszor egyáltalán nem használhatók.
Ezzel szemben a fúrott kutak már jóval mélyebbre hatolnak a talajban és a rétegvizeket is elérik, melyek akár ivóvíz tisztaságúak is lehetnek. Mivel a rétegvíz két vízzáró talajréteg között helyezkedik el, így ezeknek a kutaknak a vízhozama is jóval nagyobb. Akár aszályos időszakban is biztosíthatjuk a háztartás vízellátását, vagy a termőföldek öntözését.
Lehetőségek kiszáradás esetén
Természetesen a fúrt kutak sem biztosítanak végtelen vizet, előbb utóbb ezek is elapadnak, de ez átlagosan 30-50 év folyamatos használat alatt következik be. A természetnek lenyűgöző regenerációs képessége van, ami azt jelenti, hogy a kutak vize folyamatosan újratermelődik, ehhez azonban szükség van csapadékvízre. Sajnos az éghajlatváltozás következtében évről évre egyre kevesebb csapadék hullik, ami lassítja a regenerációs folyamatokat és azt eredményezi, hogy nincs víz a kútban.
Az ásott kutak egy-egy kiadós eső után gyorsan újratöltődnek, vagy, ha a közelben vannak felszíni vizek, azok is segítik az utánpótlást, persze ez a felszíni vizek apadásával jár együtt. A rétegvizek azonban csak nagyon lassan, akár évszázadok alatt megújuló vízbázisok.
A csapadék hiánya felgyorsítja a kutak kiszáradását
A fúrott kutak helyzete
A rétegvízkutak kiszáradása esetén sajnos nem sok lehetőségünk van. Ha nincs víz a kútban, akkor két opcióval számolhatunk. Az egyik, hogy a meglévő kutat mélyebbre ássuk, egy lentebb elhelyezkedő vízzáró rétegig. Erre persze nem mindig van lehetőség. A másik opció egy újabb kútfúrás, azonban ez is korlátozott, hiszen a rétegvizek nagy kiterjedésűek, így elképzelhető, hogy csak kilométerekkel arrébb találhatunk egy új, különálló vízadó réteget.
Vizeink védelmét nem segíti, hogy rengeteg illegálisan, azaz engedély nélkül épített és üzemeltetett kút van az országban. Ezek meglehetősen veszélyesek, ugyanis, ha rétegvizeket érnek, akkor elszennyezhetik a nagyon lassan megújuló, védett készleteket. Nem véletlen tehát, hogy a kútfúrás szigorú szabályokhoz kötött.
Más is állhat a háttérben
Ha azt tapasztaljuk, hogy nincs víz a kútban, nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, az is előfordulhat, hogy eltömődött a kút. A fúrt kutak, ha hosszabb ideig nem használjuk őket eltömődhetnek, azonban ennek orvoslása jóval egyszerűbb, mint az először gondolnánk. Szivattyú, vagy kompresszor segítségével javíthatunk a helyzeten.
A megelőzés mindig egyszerűbb
Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy rendkívül pazarló módon bánunk a felszín alatti, felszíni és a csapadékvízzel egyaránt. Még mindig az az uralkodó szemlélet, hogy a pillanatnyilag felesleges vizet, ahelyett hogy megtartanánk, tárolnánk, gyorsan elvezessük. Számos módszer van arra, hogy a talaj megőrizze nedvességét, illetve biztosítsuk a kutak vizének pótlását.