A saját célú felhasználásra fúrt kutak hazánkban mindig is elterjedtek voltak, azonban az utóbbi években ezek méginkább felértékelődtek, egyre többet döntenek úgy, hogy a házi vízellátás, vagy épp a termőterületek, kertek költséghatékony öntözése érdekében saját kutat fúratnak. A házi vízellátás fúrt kútból történő megteremtése több szempontból is jó döntésnek bizonyulhat, melyek közül a vízszámla jelentős lefaragása csupán egy aspektus.
Házi vízellátás fúrt kútból? A Tender Terv Kft. segít megvalósítani elképzeléseit
Felejtse el a drága vezetékes vizet és használja ki Magyarország egyik legnagyobb kincsét, a föld mélyén rejlő rétegvizet. A Tender Terv Kft. csapatára országszerte számíthat ilyen téren, ugyanis a kútfúrás alapszolgáltatásaik közé tartozik. Mindenben segítséget nyújtunk az engedélyeztetéstől kezdve a kivitelezésen át a karbantartásig.
Kollégáink rengeteg tapasztalattal és szaktudással felvértezve vágnak bele minden projektbe, melyet megbízóink megálmodtak.
Ha kérdése van, vagy szolgáltatásainkat szeretné igénybe venni, nincs más dolga mint felvenni velünk a kapcsoltot valamely elérhetőségünkön keresztül.
Olcsó és hatékony vízellátás
A fúrt kutakat az esetek döntő többségében termőföldek, vagy kisebb kertek öntözéséhez használják, ugyanis ekkor nincs szükség a talaj-, vagy rétegvíz tisztítására, szűrésére. Ellenben, ha a házi vízellátás fúrt kútból történik szükségünk lehet víztisztító berendezésekre is a kútból kinyert víz minőségének függvényében.
Sok kisebb településen, tanyán okoz problémát a vezetékes víz hiánya, vagy rossz minősége, így tulajdonképpen a kutak jelentik az egyetlen megoldást.
Akár ivóvízként is használható
A fúrt kutak vizét az öntözésen túl számos területen felhasználhatjuk, mint például autómosás, mosogatás, mosás, WC öblítés, tisztálkodás stb.. Már ezesetben is szükség lehet a víz tisztítására, tekintve például, hogy a vízben oldott anyagok nem feltétlenül tesznek jót a textíliáknak. Amennyiben a házi vízellátás fúrt kútból történik, a víz minőségének bevizsgálása elengedhetetlen, főleg ha ivóvízként is szeretnénk azt alkalmazni.
Az artézi kutakból nyert víz többnyire kezelés nélkül is alkalmas a fogyasztásra, de gyakran tisztítást, szűrést, sőt néha fertőtlenítést is igényel. Az úgynevezett rétegvíz a talaj mélyén, két vízzáró (kőzet) réteg között elhelyezkedő víz. Hazánkban átlagosan 30-150 méter mélyre kell fúrni a rétegvizek eléréséhez.
Ha a víztartó rétegből kinyert vizet fogyasztani is szeretnénk, akkor egy házi vízellátó rendszer kiépítésére lesz szükség. Mielőtt azonban a kútvizet bevezetnénk, mindenképpen vizsgáltassuk be. Bár a rétegvíz gyakran tisztítás nélkül is alkalmas emberi, vagy állati fogyasztásra, bizonyos anyagok, például arzén, mangán, vagy biológiai szennyeződések előfordulhatnak. Ilyen esetekben víztisztító berendezések segíthetnek.
Ugyanakkor a csapvíz, melyet rendszerint tisztítás nélkül fogyasztunk, ugyancsak bővelkedik a szennyezőanyagokban. A rétegvizek alapesetben mentesek az emberi tevékenységből fakadó szennyeződésektől, mint például a mikroműanyag, vagy a gyógyszermaradványok, melyek egyre több problémát okoznak.
A kertek öntözésének leggazdaságosabb módja a fúrt kutak vizével történő locsolás.
Spóroljon a vízszámlán!
Egy átlagos háztartásban, bármennyire is hihetetlenül hangzik, de személyenként kb. 110-120 liter vizet használunk fel naponta. Egy egész család esetében ennek a többszöröséről beszélünk. Éves szinten így körülbelül 200-500 m3 körül mozoghat a vízfogyasztás. Mivel a vízdíj (ivóvíz+csatornázás) áfával együtt egyes településeken elérheti az 1500 Ft-ot is, az éves költség meghaladhatja az 1 millió Ft-ot. Ha azonban a házi vízellátás fúrt kútból történik, köbméterenként csupán a szivattyú, átlagosan 0,3 kWh-nyi áramszükségletével kell számolni, ami évente 7-10 ezer forintos költséget jelent. Ennek fényében a kútfúrás a víz felhasználástól függően 1-3 év alatt megtérül.