Vajon milyen kötelezettséggel járhat egy használaton kívüli kút megszüntetése és egyáltalán mikor van erre szükség, ki végezheti és milyen engedélyek szükségesek? Gyakran felmerülő kérdések ezek a kúttulajdonosok számára, hiszen előbb-utóbb minden ivó-, vagy öntözőkút kiszárad, vagy egyszerűen kihasználatlanná válik valamilyen okból kifolyólag. A nem használt kutakat nem szabad egyszerűen a sorsukra hagyni, fontos ezeknek a megszüntetése, hiszen egyrészt rendkívül balesetveszélyesek, másrészt így a környezetszennyezés mértéke is csökkenthető.
Használaton kívüli kút megszüntetése: bízza csak ránk!
A Tender Terv Kft. szolgáltatásainak igencsak hosszú listáján nem csupán a kútfúrás, de a fúrt-, vagy ásott kút megszüntetése is szerepel. A nem használt és le nem fedett, vagy szabályosan meg nem szüntetett kutak számos problémát okozhatnak, hiszen mint azt említettük ezek baleset-, és életveszélyesek. Ne vegye félvállról a már elavult kútjának sorsát.
Kérje szakemberek segítségét, akik a szükséges engedélyek birtokában, a jogszabályoknak megfelelően szüntetik meg a kutakat.
A Tender Terv Kft. szolgáltatásaira bármikor számíthat. Ha az ön kertjében, vagy birtokán is állnak régi, már nem működtetett kutak, akkor forduljon hozzánk bizalommal, mi segítünk megoldani a problémát.
Jogszabályok a fúrt-, és ásott kút megszüntetése kapcsán
A használaton kívüli kutak megszüntetése nem csupán a balesetek elkerülése végett fontos, hanem a környezetvédelem szempontjából is. A lefedetlen, szabadon hagyott kutakon keresztül rengeteg kémiai, fizikai, biológiai szennyező anyag juthat be a felszín alatti vizekbe és ez komoly problémákat okozhat. Egyfelől, ha a szennyezett talajvíz keveredik a felszíni vizekkel, az az élővilágban okozhat károkat, másfelől az öntözésre, vagy emberi fogyasztásra használt szennyezett kútvíz egészégügyi problémákat is eredményezhet.
Az évtizedekkel ezelőtt néhány deszkával lefedett használaton kívüli kutat a növényzet már benőhette, fokozva ezzel a balesetek esélyét.
Az ásott-, vagy fúrt kút megszüntetése nem csak a felsorolt okok miatt kötelességünk, hiszen bizonyos jogszabályoknak, rendeleteknek is eleget kell tennünk.
Az 1995. évi LVII. törvény a vízgazdálkodásról 28/A.§ (1) c pontja értelmében „a jogszabály által bejelentéshez kötött tevékenységektől eltekintve, vízjogi engedély szükséges a vízilétesítmény megszüntetéséhez (megszüntetési engedély).
Röviden ez azt jelenti, hogy amennyiben már nem tartunk igényt a kútra és szeretnénk azt megszüntetni, akkor vízjogi megszüntetési engedélyt kell kérni a Nemzeti Földügyi Központtól. A vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentáció tartalmáról a 41/2017. (XII. 29.) BM rendelet 3. sz. mellékletének I. pontja szól.
De mikor tekinthető egy kút használaton kívülinek? Erre a válasz egészen egyszerű, ugyanis ha nem történik vízkivétel az adott kútból, akkor az használaton kívülivé válik. Ennek több oka lehet, például a kiszáradás, alacsony vízhozam, nem megfelelő vízminőség, költözés miatti elhagyatottság stb..
A legtöbb problémát az ásott kút megszüntetése okozza
A fúrott kutak többnyire az elmúlt néhány évtizedben születtek, míg az ásott kutak jelentős százalékát a 20. század első felében, vagy akár még régebben alakították ki. Vidéki településeken, kisebb falvakban még gyakran találkozhatunk régi, elhagyatott gémes kutakkal, amelyeknek sokszor már csak a kávája van meg. Ezek a legveszélyesebb meg nem szüntetett kutak. Ha ebből valakinek kára származik, például beleesnek az állatok, akkor a föld tulajdonosát terheli a felelősség, még akkor is, ha a kutat korábban nem ő építtette. Érdemes tehát minél előbb gondoskodni a megfelelő kezelésről.
Mint az látható tehát egy-egy fúrt-, vagy ásott kút megszüntetése nem egyszerű feladat, hiszen már az engedélyek beszerzése is macerás lehet, nem beszélve a kivitelezésről. Nem kell azonban aggódnia, a Tender Terv Kft. csapata ugyanis nem csupán a kútfúrás, hanem a már nem használt kutak megszüntetését is vállalja.
Keressen minket bizalommal és segítünk Önnek az engedélyek beszerzésétől kezdve a kivitelezésig!