Az ipari létesítményekben gyakorta keletkeznek a környezetre káros melléktermékek, szennyező anyagok, amelyek olykor a legnagyobb biztonsági óvintézkedések ellenére is beszivároghatnak a talajba. A felszín alatti vizeke védelme érdekében monitoring kutak kialakítására van szükség, hogy a telephelyen folytatott gazdasági tevékenység környezeti hatásait nyomon lehessen követni.
A Tender Terv kft. fő profilja a vízilétesítmények tervezése, építése, melybe természetesen a kútfúrás is beletartozik. A monitoring kutak tervezése és fúrása alapvetően nem különbözik az öntözőkutaktól, azonban a szerkezeti kialakítás során vannak bizonyos eltérések, melyeket már a tervezőasztalon figyelembe kell venni.
Amennyiben az Ön üzemének környezetében is szükség van monitoring kutak fúrására, akkor vegye fel velünk a kapcsolatot még ma, hogy mihamarabb elkezdhessük a munkálatokat!
Csapatunkat profi szakemberek alkotják, akik a tervezőasztalon és a terepen egyaránt évtizedek tapasztalatait és tudását kamatoztatják.
Vízrajzi monitoring alatt a hidrogeológiai jellemzők (mennyiség, szint, minőség) megfigyelésére alkalmas állomások hálózatát értjük. Figyelő, vagy más néven monitoring kút telepítésére általában kétféle célból van szükség. Egyrészt a víz minőségének, másrészt a vízszintek és ezzel a vízkészletek alakulásának regisztrálása, nyomon követése céljából.
A monitoring kút ennek jegyében egy ellenőrző funkciót tölt be, amely a felszín alatti talajvíz, vagy rétegvíz mintavételére és esetleges elváltozásainak, szennyezéseinek kimutatására szolgál.
Megannyi létesítmény működik, amelyek környezetében elengedhetetlen a monitoring kutak létesítése, hiszen a folyamatos ellenőrzéssel megelőzhető nem csupán a felszín alatti, de a felszíni vizek súlyos szennyeződése és végső soron az élővilág pusztulása. A felszín alatti vizek gyakran szolgálnak az öntözőkutak vizéül, amely, ha vegyi anyagoktól szennyezett, könnyen kiirthatja a haszonnövényeket, vagy később bekerülhet az emberi szervezetbe is.
Olajfinomítók, veszélyes hulladék feldolgozók, vegyszergyártó üzemek stb. közelében rendre találkozhatunk monitoring kutakkal.
A laboratóriumokban a szakértők megvizsgálják a talaj-, vagy rétegvíz szennyezettségének szintjét
A monitoring kutak tervezése és fúrása tulajdonképpen ugyan azon elven történik, mint az öntözőkutaké vagy az ivóvízkutaké. A kész kútba a megfelelő mélységben egy szűrővel ellátott csövet helyezünk, majd egy biztonságos beton peremmel ellátott kútfejet építünk. A talajvízszint figyelő kutak általában 10-20 méter mélyek és a szűrő a talajvíz szintje fölötti 2 métertől a víz alatti 3 méterig kerül elhelyezésre, így a vízszint ingadozása nem jelent problémát.
A kútból megfelelő időközönként vízmintákat kell venni laboratóriumi vizsgálat céljából, hogy meghatározzák a terület szennyezettségi jellemzőit. Mindazonáltal a tervezést megnehezíti, hogy figyelembe kell venni a talajvíz áramlási irányát, ugyanis nem elég egyetlen monitoring kút telepítése, hanem tulajdonképpen egy monitoring hálózat kialakítására van szükség. A megfigyelő kutakat az adott létesítménytől távolodva, ütemezve kell telepíteni, úgy hogy a felszín alatti esetleges szennyezés lehatárolható legyen. A szükséges kútfúrás számát és helyét a föld-, illetve vízrajzi körülmények határozzák meg.
A figyelő kutak telepítését úgy kell tervezni, hogy azok egyenként és rendszerként is a lehető legtöbb és legmegbízhatóbb adatot szolgáltassák.
A figyelő kutak szerkezeti kialakításánál figyelembe kell venni: