A kútfúrás jogi szabályait és a különböző típusú engedélyek beszerzését már korábbi cikkünkben ismertettük olvasóinkkal, így most ebben az etapban másra fektetjük a hangsúlyt. A vízadó réteg felismerése és maga a fúrás kerül előtérbe, hiszen ezekről még kevesebb szó esett.
Vonjunk be szakértőt
A fúrt kutaknak számos előnye van, hiszen otthonunk akár teljes körű vízellátását is biztosítani tudjuk ezzel, nem beszélve arról, hogy a kert locsolására is tökéletes megoldást jelent, így nem kell a drága vezetékes vizet öntözésre használnia. Mint arról már olvashatott előző cikkeinkben, a vízjogi engedélyek megszerzése igen hosszadalmas, bonyolult eljárás, így érdemes szakember segítségét kérnie, a kútfúráshoz pedig egyenesen elengedhetetlen a szakemberek alkalmazása. A kis és közepes kutak fúrása is komoly felkészültséget, szakértelmet és tapasztalatot igényel. Első lépés ugyanis a vízadó réteg felismerése, azaz meg kell találni a kertben, vagy bármilyen ingatlanon, telken azt a pontot, mely leginkább alkalmasnak bizonyul a kút létesítéséhez.
Mikor valaki arra adja a fejét, hogy kiadásai lefaragása végett fúrt kutat csináltat magának, joggal merülhetnek fel az olyan kérdések, mint, hogy: Lesz-e a kútban elegendő víz? Nem fog-e hamar kiapadni? Megéri-e ebbe fektetni? A kérdésekre szerencsére igen pontos válaszokat kaphatunk a szakértő kivitelezőktől.
A siker alapja: pontos mérések
Már az engedélyeztetési eljárást megelőzően a megbízott szakemberek hidrogeológiai felméréseket végeznek annak érdekében, hogy a kút pontos helyét előre bekalkulálhassák. Egy-egy terület geológiai tulajdonságai már korábbi felmérésekből, meglévő kutak adataiból ismerhetőek lehetnek, de ha éppen nincsenek aktuális adatok, akkor a szakemberek feladata a megfelelő vizsgálatok elvégzése. Ennek tudatában választják ki a legmegfelelőbb helyet a kút telepítéséhez. Természetesen, az ügyfél kérésére több, egyéb szempontot is figyelembe véve járnak el a szakértők, mint például az energiaellátás, vagy a kívánt cél.
A felszín alatti vizek minden tulajdonsága erősen függ az adott tájegység paramétereitől, így más a síkságokon, és más a dombvidékeken, hegyeken fúrott kutat létesíteni. Az alföldi talajvizek példának okáért a föld alatt tószerűen találhatók meg, és közel azonos mélységben vannak, míg a hegyek, dombok esetében a legmélyebb pontban érdemes kutat fúrni, mivel oda folyik víz, ráadásul itt a keményebb kőzetrétegekkel is számolni kell, mely nehezítő tényező a vízadó réteg felismerése során.
Fontos előkészületek
Alapvetően a talaj rétegei különböző anyagokból állnak, mint homok, vulkanikus kőzetek, sóder, egyéb üledékek, illetve agyag. Az agyagos réteg jellemzője, hogy vízzáró, így ezen rétegeken keletkeznek a földalatti, természetes víztározók, melyek rétegszerűen helyezkednek el egymás alatt. Mivel az agyagos rétegek nagyon apró szemcsékből épülnek fel, az ilyen talajon a kút vízhozama is igen szegényes lesz, sokkal célravezetőbb homokos, sóderes talajokba fúrni, mert a víz utánpótlása sokkal gyorsabban történik meg. A talajvízre épített kutak általánosságban sekély mélységűek, körülbelül 20-30 méteresek, de a természeti adottságoktól függően a mélyebb kutak is előfordulnak. Annak érdekében, hogy biztosan minden stimmeljen, elengedhetetlen feltáró próbafúrást végezni, melynek célja, hogy igazolja a számítások pontosságát.
Ahogy azt neve is sejteti, a fúrott kutakat különböző gépi fúróeszközökkel lehet létrehozni. A szakavatott kezek nem csak a gépek kezelése miatt szükséges a kivitelezés során, hanem az előkészítési munkálatok miatt is. A fúrás előtt ugyanis elő kell készíteni a terepet, mint például gödörásás az öblítőiszapnak, vagy az alátámasztás megépítése a fúrógépeknek, nem beszélve az energiaellátás és a vízelvezetés nehézségeiről. Persze számos, más egyéb tényezőt is be kell kalkulálni, de ezt igen hosszadalmas lenne részletesen bemutatni.
Amint megvannak a szükséges előkészületek, akkor kezdődhet el a valódi fúrási munka, mely már ismét egy másik fejezetét jelenti a fúrt kút létesítésének.
Kérje személyre szabott ajánlatunkat!
A vízadó réteg felismerése tehát, akárcsak maga a teljes folyamat a fúrás során, igen összetett és bonyolult, így a hozzáértő szakemberek munkája elkerülhetetlen. Valószínűleg Ön is találkozhat olcsón, ám kontár módon dolgozó „kivitelezőkkel”. Érdemes a kellő tapasztalattal nem rendelkező ajánlatoktól távol maradni, mert a későbbiek során akár sokszoros ráfizetés lehet a vége. A Tenderterv Kft. ezzel szemben vállalja a kútfúrás teljes menetének kivitelezését, azaz a tervezéstől, a hidrogeológiai felméréseken át egészen a teljes körű kiépítésig.