A vízöblítéses kútépítés a kútfúrás egy speciális fajtája, melyet mi is gyakran alkalmazunk. A következő cikkben röviden összefoglaljuk, hogy mit is jelent ez tulajdonképpen, milyen részfolyamatokból áll a kútfúrás ezen formája.
Különleges technika
A vízöblítéses kútfúrás lényege, hogy egy sűrű öblítőfolyadék a felszínre hozza a fúrófej által kiforgatott furadékot. Ez egy öblítőkádba kiülepszik, majd a furadékmentes folyadékot egy szivattyú segítségével visszapréseljük a furat aljára.
A vízöblítéses kútfúrást vagy más néven iszapöblítéses kútfúrást leginkább a homokos, agyagos talajszerkezet esetében célszerű alkalmazni, mivel itt ez a leghatékonyabb, leggyorsabb eljárás. Nagy vízhozamú kutakat fúrhatunk, melyek tökéletesen megfelelnek az olyan nagyobb vízigényű feladatok ellátására is, mint a mezőgazdasági öntözés. Természetesen a hétköznapi, lakossági felhasználásra is igen gyakran építünk kutakat ezzel a módszerrel.
Lépésről lépésre
A vízöblítéses kútfúrás komoly előkészületeket, tervezést és precíz kivitelezést igényel, nem beszélve a speciális eszközökről, melyek segítségével a kútépítés zajlik. Nézzük is meg egy kicsit részletesebben, hogy milyen folyamatokból áll a szóban forgó eljárás.
A fő fúrást megelőzően minden esetben elvégzünk egy előzetes, kis átmérőjű, úgynevezett kereső fúrást, hogy megtaláljuk a legtöbb vízhozamot biztosító pontot, ahol maga a fúrás is egyszerűbbnek ígérkezik. Ez természetesen geofizikai mérésekkel párosul, melyek során megállapítható a vízadó rétegek vastagsága, elhelyezkedése stb.
A mérések után következik a keresőfurat bővítése. Ennek során egy úgynevezett béléscsövet építünk, melyet felcementálunk és következhet is a kútkiképzés. Ennek során egy nagyobb átmérőjű, a béléscsőnek megfelelő méretű fúrást végzünk, illetve megtörténik a csövezés, kavicsolás, cementezés. Ezután megszüntetünk minden beszivárgást és szennyezést. A folyamat legvégén pedig elvégezzük a kompresszorozást, majd pedig próbaszivattyúzással ellenőrizzük, hogy valóban minden az elvárásoknak megfelelően működik-e.
Ezen technika előnye a gyorsaság, hiszen ideális körülmények között akár egy nap alatt is elkészülhet a kút, persze ez sok mindentől függ, így például a tervezett kút mélységétől, talajszerkezettől. Kavicsos talaj esetében például már más módszerekhez kell nyúlni.
Fontos a szakértelem
Anélkül, hogy mélyebben a szakma rejtelmeibe merülnénk, a felületes folyamatleírásból is látszik, hogy a vízöblítéses kútfúrás meglehetősen komoly felkészültséget, szaktudást és tapasztalatot igényel. Nagyon fontos, hogy mindig bízza hivatásos szakemberekre a kútfúrást, akár lakossági, akár mezőgazdasági célra szeretné azt felhasználni. Hiszen elég néhány apró hiba, és nemhogy feleslegesen adott ki pénzt egy nem megfelelően működő kútra, de még akár balesetveszélyes is lehet a kontármunka eredménye. A rosszul kivitelezett kutak meghibásodásának egyik leggyakoribb oka, hogy homokos, szemcsés víz kerül a szivattyúba a rosszul megválasztott kútszerkezet miatt, ami gyorsan tönkreteszi azt, ráadásul a homokos víz lényegében semmire sem használható.
Megfelelő tervezés híján nem érdemes belevágni a kútfúrásba!
A dokumentációról sem szabad megfeledkezni!
Azon túl, hogy megtörténik a kút megépítése, még vannak teendők előzőlegesen és utólagosan is, hiszen be kell szerezni a szükséges vízjogi engedélyeket is. Itt ismét csak azt tudjuk hangsúlyozni, hogy annak érdekében, hogy minden jogszerűen történjen, minden okirat meglegyen, érdemes szakértőkhöz fordulni, akik amellett, hogy elvégzik a teljes kútfúrást, segítenek a papírmunkában, dokumentációban, engedélyek beszerzésében.
Ha Ön is gondolkodik azon, hogy fúrott kút segítségével biztosítsa a mindennapokhoz szükséges vizet, ezzel is lefaragva a rezsiköltségeket, akkor nálunk jó helyen jár. Segítünk megvalósítani elképzeléseit a tervek elkészítésétől a kivitelezésig, ráadásul igény szerint az engedélyek beszerzésében, dokumentációban is segítséget nyújtunk.