Magyarország történelmében mindig is kiemelt szerepet játszott a mezőgazdaság, hiszen hazánk egész területe bővelkedik a termékeny földterületekben. A magyar mezőgazdasági termékek méltán híresek egész Európában, ugyanakkor mindez nem lenne lehetséges a legfontosabb természeti kincsünk, a felszín alatti vizek nélkül. Ezeknek a vízforrásoknak a felhasználása teszi lehetővé a hatékony mezőgazdaságot a legszárazabb nyarakon is, azonban rendkívül fontos ezeknek a védelme és ésszerű használata.
A felszín alatti vizek típusai
A víz egy állandó körforgás része, mely olykor csapadék formájában hullik, máskor pedig a felszínen, vagy a felszín alatt raktározódik el valamilyen formában. A víz tehát mindenhol jelen van környezetünkben, a felszíni folyókon, tavakon és tengereken kívül megtalálható a levegőben, a talajban és a felszín alatt húzódó rétegekben is. A Föld vízkészletének 0,61%-át teszi ki a felszín alatti vízkészlet.
A felszín alatti vizeknek több fajtája létezik. Az egyik legjellemzőbb felszín alatti víz a talajnedvesség. Talajnedvességről akkor beszélhetünk, amikor a felszínre hulló csapadék egy része beszivárog a talajba, ilyenkor a talaj szemcséi (talajszerkezettől függően) a víz egy jelentős részét megkötik és elraktározzák. A talajnedvesség a növények legfontosabb vízforrása.
A talajnedvesség esetében a talajszemcsék közötti réseket csak részben tölti ki a víz, és még marad hely a talajlevegőnek is, azonban a mélyebb rétegekben a víz már teljesen kitölti a talajszemcsék közötti réseket és kiszorítja onnan a talajlevegőt. Ezt már talajvíznek nevezzük. Mezőgazdasági szempontból a talajvíz egyszerre áldás és átok. A felszínhez közel elhelyezkedő talajvízhez akár a sekélyebb ásott kutakkal is hozzá lehet férni és öntözni vele. Ugyanakkor a magasan álló talajvíz káros lehet, mivel kiszorítja a levegőt a talajból és a növények gyökerei nem jutnak hozzá, így az oxigénhiány miatt elpusztulnak.
A csapadékvíz jóval mélyebb rétegekbe is be tud szivárogni a talajrétegeken található repedéseken keresztül, ugyanis bizonyos kőzetek, mint a mészkő, esetleg a homok, jelentős mennyiségű vizet el tudnak raktározni. Az ilyen kőzetek a víztartó kőzetek, míg azok, amelyek teljes mértékben meggátolják a víz további szivárgását, mint az agyag, vízzáró kőzetek. Két vízzáró kőzetréteg között gyakran helyezkednek el víztartó rétegek. A víztartó rétegből kinyert víz az artézi víz, vagy rétegvíz, amely a felszín alatti vizek harmadik típusa. Ennek jelentős szerepe van az ivóvízellátásban, de más szempontból is fontosak hazánk életében.
Minél mélyebbről tudunk artézi vizet kinyerni, az annál több ásványi anyagot tartalmaz, innen az ásványvíz elnevezés is. Ezek turisztikai szempontból is meghatározóak, hiszen gyakran gyógyító hatásúak, amelyet számos híres fürdővárosban is kihasználhatunk. Ha a mélyből érkező víz 20 °C-nál melegebb, akkor hévízről beszélünk.
A rétegvizek képződése rendkívül lassú, ugyanis a különböző kőzetrétegeken csak fokozatosan szivárog át a felszíni víz.
A felszín alatti vizek védelme
A felszín alatti vizek védelme rendkívül fontos feladatunk, hiszen ivóvízkészletünk zömét a rétegvizek adják. Az ember környezetszennyező tevékenysége a felszín alatti vizeket sem kíméli, ugyanis a beszivárgó csapadékvízzel sok szennyező anyag kerülhet a mélyebb rétegekbe is. Ez fokozottan igaz a mezőgazdasági, pari üzemek környékén, ahol nem megfelelően történik a szennyvíz kezelése, de természetesen a lakossági hulladék is könnyen bekerülhet mélyen a felszín alá. A bekerült szennyeződések, vegyi anyagok rendkívül veszélyesek lehetnek az élővilágra, hiszen megmérgezhetik a kutak vizét, amelyet mi magunk is fogyasztunk, vagy azokat a növényeket öntözzük velük, amelyek később a boltok polcaira kerülnek, de ez a talaj termőképességét is befolyásolja.
A felszín alatti vizek védelme érdekében a legtöbb vízilétesítmény építése engedélyköteles, melyet különféle hidrogeológiai vizsgálatok előznek meg. Példának okáért egy kútfúrás esetében is szükség van engedélyekre, hogy megelőzhető legyen a felszín alatti vizek szennyezése. A kútfúrás révén a földbirtokosok könnyen hozzáférhetnek az artézi vízhez, amellyel termesztett növényeiket olcsón és hatékonyan tudják öntözni. Mindazonáltal nagyon fontos a felelős vízhasználat.
Cégünk több, mint 15 éve foglalkozik vízzel kapcsolatos tervezési feladatokkal. Keressen minket, amennyiben kút, öntözőrendszer, halastó vagy más típusú vízügyi tervezésre lenne szüksége!