Egy komplett csatornahálózat kiépítése enyhén szólva is igen körülményes feladat, amihez rengeteg szakértelem, tapasztalat szükséges, ráadásul a megfelelő eszközarzenállal is rendelkezni kell a professzionális végeredmény eléréséhez. A csatorna bekötés több fázisból, kisebb lépésekből áll, melyeket hatalmas precizitással kell elvégezni. Az alábbi cikkben röviden bemutatjuk, hogy milyen fő fázisai vannak egy csatornahálózat kivitelezésének.
Csak sorjában
A csatornaépítés kiemelten fontos feladat mind a települések életében, mind pedig a háztartások szintjén. Előbbi esetében a csapadékvíz, belvíz, szennyvíz elvezetése a cél, hiszen megfelelő csatornázás híján könnyen víz alá kerülhetnek akár egész utcák is. Értelemszerűen a lakóházakhoz, gazdasági épületekhez tartozó csatornák sem hiányozhatnak a szennyvíz elvezetéséhez.
Tervezés
A csatorna bekötés első és legfontosabb lépése a precíz tervezés. A csatornaépítést mindig szakemberekre kell bízni, még akkor is, ha csak kisebb volumenű munkálatról van szó. Ez magára a tervezésre is vonatkozik, hiszen már a legapróbb számításbéli hiba is óriási károkat okozhat, könnyedén elöntheti a szennyvíz kertjét, otthonát. A tervezéshez hozzátartozik a szükséges engedélyek beszerzése is. Ezt elvégezheti Ön is, vagy a kivitelező.
Válasszon minket, és nem kell foglalkoznia a papírmunkával! Vállaljuk az átfogó tervezést, mindennemű engedély beszerzését, csatorna bekötés elvégzését, és folyamatos műszaki dokumentációt is végzünk.
Már a tervezést megelőzően tartani kell egy terepszemlét, mondhatni ez a nulladik lépés. Ilyenkor mérnökeink, földmérő munkatársaink szemügyre veszik a szóban forgó területet, és megállapítják, hogy milyen engedélyekre, eszközökre van szükség, s ennek fényében alkotják meg a műszaki tervrajzokat.
Mindegy, hogy mekkora volumenű munkáról beszélünk, a professzionalizmus nem hiányozhat
Kivitelezés
Ha megvannak a szükséges engedélyek, tervrajzok, akkor indulhat a kivitelezés. Tulajdonképpen nem beszélhetünk két egyforma munkáról, persze alapvetően a módszerek, eszközök azonosak, de mindig vannak olyan változó tényezők, melyek alapjaiban határozzák meg a munka menetét. A legtriviálisabb példa, hogy egy telken belüli csatorna bekötés akár pár órahossza alatt is elvégezhető, addig egy település csatornahálózatának kialakítása hónapokat is igénybe vehet. A terepszemle során már nagyjából tudjuk, hogy milyen eszközökre és eljárásokra van szükség, azonban mindig történhetnek olyan dolgok, melyek keresztülhúzzák a számításainkat, mint például az előre nem látott, talajban lévő akadályok, vagy az időjárás viszontagságai, földrajzi adottságok.
A kivitelezés során először is fel kell tárni a földben lévő közműveket, ideiglenesen kiváltani őket, ha szükséges. Ha például egy szennyvízelvezető csatorna bekötése a feladat, akkor a következő lépés az utcai gerincvezeték és a házi bekötőcsatornák kiépítése. Sok esetben az útburkolat feltörésére, forgalomkorlátozásra, vagy elterelésre is szükség lehet a munkától függően. A csatornarendszer kiépítése során folyamatos műszaki dokumentációt kell vezetni a munka előrehaladtáról.
A kivitelezés során a munka jellegétől függően általában munkagépekre is szükség van, melyek segítségével gyorsabban és hatékonyabban tudjuk elvégezni az előttünk álló feladatokat, például a nyomvonal kiásását, csövek lefektetését. Persze olyan szerkezetekre, eszközökre is szükség van, mint a szivattyú. Ezek nagy eséllyel nem találhatóak meg a kontárok eszköztárában, így a hozzá nem értők gyakran nagyobb kárt okoznak, mint hasznot.
Ennek az a tanulsága, hogy nem szabad a szaktudáson spórolni, hiszen könnyen ráfizetés lesz a vállalkozás vége, ha a tervezésbe, kivitelezésbe bárminemű hiba csúszik. Nem is beszélve az engedélyek beszerzéséről. Egy profi cég, mint amilyen a Tender Terv Kft. is, garanciát jelent arra, hogy egyrészt kiváló minőségű munkát nyújt, másfelől, hogy mind az engedélyek beszerzése, mind a műszaki dokumentáció elkészítése a törvényi rendelkezéseknek megfelelően történik.